Miękka woda – co zmieni w Twoim domu?
W dzisiejszych czasach, coraz więcej ludzi decyduje się na montaż zmiękczaczy wody w swoich domach, czy mieszkaniach. Nadal jednak pozostaje spore grono osób, zastanawiających się, jakie to niesie ze sobą korzyści, czy to się opłaca, i co w ogóle oznacza, że woda jest twarda, czy miękka? Postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości, i odpowiedzieć na te kilka popularnych pytań.
Twarda, a miękka woda – jaka jest różnica?
O twardości wody decyduje przede wszystkim stężenie rozpuszczonych w niej związków mineralnych wapnia, oraz magnezu, czasem również zawarte w niej żelazo. Za pomocą różnych testerów twardości wody, można zmierzyć dokładną twardość wody, jednak tak dokładna wiedza często zwykłym użytkownikom wody w warunkach domowych nie jest potrzebna. Aby stwierdzić, czy woda jest twarda, wystarczy otworzyć swój czajnik, spojrzeć na kondycję kranów, obejrzeć kabinę prysznicową. Jeżeli dostrzegamy tam biały, trudny do usunięcia osad – mamy do czynienia z wodą twardą. Osad ten tworzą właśnie związki wapnia i magnezu.
Zmiękczenie wody polega na wymianie jonowej – w wyniku przepływu wody, jony wapnia i magnezu są zatrzymywane przez złoże zmiękczacza, zastępują je wtedy jony sodu. Woda o takim składzie chemicznym nie będzie już wytwarzać takiego osadu – ale to tylko jedna z licznych zalet.
Jakie korzyści przyniesie mi zmiękczacz wody?
Najlepiej będzie, jeżeli to sobie wypunktujemy:
1. Koniec z uporczywym kamieniem
Woda miękka nie zawiera w swoim składzie związków chemicznych, które odpowiadają za powstawanie kamienia – możemy więc po raz ostatni usunąć go z powierzchni, na których się do tej pory osadził, i o nim zapomnieć. Dotyczy to również szklanek, sztućców, czy talerzy.
2. Do 50% mniejsze zużycie środków myjących
Dotyczy to wszystkich detergentów: szamponów, żeli pod prysznic, proszków do prania, płynów do naczyń, czy mydła. Miękka woda znacznie łatwiej rozpuszcza środki czyszczące, tworząc piękną, gęstą pianę, oraz wolniej ją spłukuje – co pozwala na lepsze mycie, zużywając mniej. Idealnie sprawdzi się na relaksujące kąpiele z bąbelkami, których będzie znacznie więcej.
3. Lepsza kondycja ubrań
Tkaniny prane w twardej wodzie, są wyjątkowo nieprzyjemne i szorstkie w dotyku – czasem wręcz łamliwe. Szybciej się niszczą, a ich kolory ulegają wypłukaniu. Oczywiście – możemy dodać płynu zmiękczającego, jednak i w tym wypadku, efekt końcowy zwykle jest dosyć średni.
Pranie robione w miękkiej wodzie, zyskuje bardzo dużo. Tkaniny zachowują swoją sklepową miękkość w dotyku, oraz dłużej utrzymują swój intensywny kolor, dzięki czemu możemy cieszyć się nimi dłużej, a po każdym praniu nosić je równie komfortowo, jak podczas przymierzania ich w sklepie.
4. Widoczna poprawa urody
Kąpiele w twardej wodzie, odciska piętno na kondycji skóry i włosów. Musimy użyć całkiem sporej ilości żelu pod prysznic, czy szamponu, aby się umyć. Nie jest to obojętne dla naszego ciała – duża ilość detergentów w połączeniu z twardą wodą, sprzyja wysuszaniu się skóry, podrażnieniom, oraz zaczerwienieniom. Włosy również tego nie lubią – stają się suche, matowe, tracą swoją objętość – może to sprzyjać również ich wypadaniu!
Miękka woda potraktuje nasze ciało zdecydowanie łagodniej – włosy zyskają nawilżenie, oraz swój naturalny połysk, a skóra stanie się gładsza i miękka w dotyku, oraz wolna od podrażnień. W przypadku osób posiadających wrażliwą skórę, będzie to szczególnie odczuwalne.
5. Dłuższa żywotność, oraz lepsza praca urządzeń i instalacji, mających kontakt z wodą.
Kamień kotłowy, wytwarzany przez podgrzewanie twardej wody, jest prawdziwym zabójcą naszego wyposażenia domowego, które z tej wody korzysta. Dotyczy to czajników, zmywarek, pralek, ekspresów do kawy, instalacji wodnych, czy pieców centralnego ogrzewania. Kamień osadzający się na grzałkach, powoduje niszczenie tych urządzeń, oraz spadek ich wydajności – kamień kotłowy jest dobrym izolatorem termicznym. Możliwy jest również spadek ciśnienia wody w kranach, ponieważ odkładający się w nich kamień, wraz z upływem czasu, będzie stopniowo zmniejszać prześwit rury, co przekłada się na przepływ wody.
Instalując zmiękczacz, ochronisz swój sprzęt, i instalację wodną. Takie rozwiązanie znacząco przekłada się na okres, przez jaki będą Ci służyć, oraz ich wydajność. Ich żywotność może być do 80% dłuższa, a wydajność może wzrosnąć do 30%. Nie są to małe liczby, prawda?
Miękka woda – czy to się opłaca?
Wystarczy policzyć, ile odchodzi nam wydatków – zużycie mydła, szamponów, żeli pod prysznic, płynu do naczyń, proszku do prania – maleje nawet o 50%. Środki takie jak odkamieniacze, płyny zmiękczające, czy nawet sól do zmywarki – przestają być nam potrzebne. Życie naszych sprzętów AGD, czy instalacji grzewczych, gwałtownie rośnie. Czyli w momencie, kiedy dla przykładu zepsuje nam się pralka, i będziemy kupować drugą – gdyby nie zmiękczacze wody, to zapewne kupowalibyśmy już trzecią.
Zapraszamy do zapoznania się naszą ofertą filtrów wody!