Membrany osmotyczne

Membrany osmotyczne stanowią najważniejszy element filtrów odwróconej osmozy, odpowiadając za oczyszczanie wody. Zbudowane są z trzech warstw materiału (warstwy membranowej, warstwy zbierającej i siatki nośnej) o łącznej powierzchni nawet do 8m2, a całość jest nawijana spiralnie na wewnętrzny trzpień. Podczas filtracji wody zatrzymują zarówno zanieczyszczenia chemiczne np. chlorki, pestycydy, detergenty czy metale ciężkie, jak i mikroorganizmy, czyli bakterie i wirusy. Filtry osmotyczne zapewniają źródło krystalicznie czystej wody. Nasz sklep oferujący filtry do wody Aqualia proponuje membrany osmotyczne o różnych wydajnościach od uznanych producentów.

Membrany osmotyczne – działanie


Membrana osmotyczna jest sercem systemów odwróconej osmozy, wykorzystujących ten naturalny proces zachodzący w przyrodzie. Osmoza to przejście wody z roztworu o mniejszym stężeniu do roztworu o większym stężeniu przez wyposażoną w odpowiednie pory błonę.

Membrana do filtra odwróconej osmozy działa dokładnie odwrotnie — dzięki niej roztwór o większym stężeniu, przechodzi w roztwór o mniejszym stężeniu, oczyszcza się. Dzięki temu, że jest wielokrotnie zwinięta na walcowatym trzpieniu w sposób spiralny, ma powierzchnię filtracji rzędu kilku metrów kwadratowych. Woda przeciska się wgłąb przez kolejne jej warstwy, pozostawiając zanieczyszczenia za sobą — a w rdzeniu membrany, zbierana już jest woda całkowicie oczyszczona, a osadzające się w warstwach filtracyjnych zanieczyszczenia są na bieżąco wypłukiwane.

Membrany do filtrów odwróconej osmozy mają określoną żywotność i wymagają wymiany, której czas określa ilość zanieczyszczeń, które filtrują i warunki, w jakich pracują, np. temperatura, ciśnienie, oraz co najważniejsze — jakość wody surowej. Warto zaopatrywać się w produkty dobrej jakości.

Membrany osmotyczne w ofercie Aqualii


Membrany osmotyczne do wody w naszej ofercie pochodzą od specjalizujących się w tej branży producentów, jak Vontron czy Pentair. Proponujemy m.in.:

  • membrany osmotyczne o dużej wydajności,

  • membrany kapilarne wykorzystujące technologie ultrafiltracji, które stanowią alternatywę dla membran osmotycznych,

  • membrany nanofiltracyjne, które są alternatywą do filtrów osmotycznych, od których różnią się przepuszczalnością. Nie zatrzymują jednowartościowych minerałów i nie wyjaławiają wody. Natomiast np. wapno, będące jonem dwuwartościowym redukują nawet o 80%. Mniejsze stężenie wapnia w wodzie oznacza brak osadzającego się kamienia w np. czajniku czy ekspresie do kawy. Woda po nanofiltracji nie wymaga ponownego mineralizowania.


Wszystkie oferowane przez nas filtry spełniają wymagane normy higieniczne i posiadają certyfikaty PZH.

Oferujemy także wiele innych produktów, np. wysokiej jakości wkłady filtrów do wody. Działamy na terenie Śląska oraz Małopolski, a także online na terenie całego kraju. Zapraszamy Państwa do sprawdzenia naszej oferty!

Zapraszamy do sprawdzenia naszych pozostałych kategorii: